Przejdź do treści

Technicznie o Neonach

Budowa, działanie, barwa, żywotność

Technicznie o Neonach

BUDOWA I DZIAŁANIE

Neony reklamowe wytwarzane są ze szklanych rur, które dowolnie są formowane w celu nadania im pożądanego kształtu. Przybiera on formę napisu, loga lub grafiki. Następnie rurki, które tworzą neon wypełnia się szlachetnym gazem. Po podłączeniu neonu do zasilania prąd, który przepływa przez niego wytrąca atomy gazu z ich orbit. Powoduje to zderzanie się elektronów ze sobą, zmienianie przez nie kierunku i ponowne wracanie na swoje orbity. Efektem takich ruchów jest powstanie energii świetlnej, dzięki której neon świeci.

SZEROKA PALETA BARW

Kolor neonu może mieć różne barwy, które osiąga się w różnorodny sposób. Neon z rurek bezbarwnych świeci na niebiesko lub czerwono i jest wypełniony tylko gazem szlachetnym. Czysty neon daje światło czerwone, natomiast argon tworzy barwę niebieską. Chcąc uzyskać inne barwy, wnętrze rurek pokrywa się luminoforem (rurki o mlecznym zabarwieniu po zgaszeniu).

Neony wykonuje się także ze szkła barwionego. Efekt barwy świetlnej to wypadkowa koloru szkła i światła gazu oraz luminoforu. Zaletą neonowych reklam z kolorowego szkła, jest ich dekoracyjność także w ciągu dnia.

DŁUGOTERMINOWA ŻYWOTNOŚĆ

Średni czas żywotności neonów wynosi 80 000 godzin. To daje nam ponad 9 lat świecenia bez przerwy. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że neon nie świeci się za dnia, ani w czasie zamknięcia lokalu, tworzy nam się piękna reklama na lata. W przeciwieństwie do diod LED tradycyjne neony nie są wrażliwe na działanie czynników atmosferycznych, dzięki czemu mrozy czy upały nie wpływają na skrócenie ich żywotności.

Neony wewnętrzne

Neony zewnętrzne